Mano pirmieji bandymai – knyga per 20 minučių!

Mano pirmoji knyga perskaityta greituoju skaitymu buvo „Vienuolis, kuris pardavė Ferrari“. Ir tą knygą skaičiau prekybos centre! Vieną kartą užėjau ir skaičiau 20 minučių. Kitą dieną užėjau ir per 20 minučių baigiau skaityti knygą! Prisimenu, tą didžiulį pasitenkinimą, kada grįždamas namo vis mąsčiau apie knygos turinį. Supratau, kiek daug informacijos atsimenu, o galvoje vis iškildavo nauji ir nauji prisiminimai. Tai yra kažkas panašaus, kada egzamino metu gauni klausimą. Tada svarbiausia prisiminti bent kokią detalę. Kai už jos užsikabini, tada prisimeni vis daugiau ir daugiau.

Greitojo skaitymo seminaras

Greitasis skaitymas yra labai koncentruotas procesas. Jo metu sąmonė tiesiog sugeria  informaciją, kurią vėliau gabaliukais traukiame  iš atminties. Pirmoji mano skaityta ir atpasakota knyga seminaro metu buvo Og Mandino „Didysis pasaulio prekiautojas“. Viena yra skaityti namie arba knygyne, kai esi laiko ir komforto zonoje. Visai kas kita yra skaityti seminaro metu visą knygą ir jos turinį atpasakoti publikai, nes tuo metu galvoje ir taip šimtai kitų minčių. Ši knyga ir į ją panašios – tinkama mokymosi pradžiai, nes ji siauro formato ir vienos siužetinės linijos.

Asociatyviniai raktažodžiai man padėjo atpasakoti viso laikraščio straipsnius eilės tvarka!

Pamenu buvo paskutinis seminaras prieš vasaros atostogas. Labai graži diena, seminaro dalyviai dirbo su pratimais, o aš skaičiau vieno seminaro dalyvių atsineštą knygą. Užtrukau vos 20 minučių ir visą siužetą pavyko atpasakoti! Tada dar nebuvau sugalvojęs, kaip greitąjį skaitymą suderinti su atminties lavinimo technikomis. Patobulintą metodą pirmą kartą demonstravau 2010 rudenį, skaičiau šeštadienio „Lietuvos rytą“. Laikraštyje be priedu paprastai būna apie 40-50 straipsnių. Aš straipsniais nelaikau įvairių mažų blokelių su labai trumpa kelių sakinių informacija. Jį perskaityti užtrukau apie 20 minučių ir dar ko gero 10 minučių skyriau mintyse prabėgdamas pasitikrinti visą asociatyvinių raktažodžių grandinę. Būtent ji man padėjo atpasakoti visus straipsnius eilės tvarka! Nors šeštadieninį laikraštį perskaičiau vos per 20 minučių, atpasakoti viską užtrukau apie 2,5 karto ilgiau! Natūralu, nes greituoju skaitymu skaitome greičiau negu kalbame.

Laikraščius skaityti nėra sudėtinga, nes teksto stulpelis siauras. Net ir nelavinta periferika stulpelį pakankamai gerai apima. Be to ir tekstas nėra sudėtingas, nes antraštė dažniausiai iš anksto pasufleruoja pagrindinę teksto mintį. Todėl laikraščio skaitymą vėliau įtraukiau į 2 seminaro užsiėmimą. Jo metu dalyviai jau būna pakankamai įgudę, kad galėtų greitai perskaityti ir po to atpasakoti apie 20-30 straipsnių. Seminaro dalyviai namų darbams gauna užduotį keletą dienų pasitreniruoti ir susilažinti su namiškiais pvz.: iš 10 eurų, jog jie 1 kartą perskaitę visą „Lietuvos rytą“ atpasakos eilės tvarka visus pagrindinius straipsnius. Paprastai didžioji dauguma su ta užduotimi susitvarko. O turintys stiprią fotoatmintį, prisimena net ir daugumą fotografijų ir iliustracijų, kuriame kampe jos buvo, koks dydis, spalvos ir t.t.

Praktiškai kiekvienoje grupėje būna bent keletas žmonių, kuriems labai gerai sekasi. Dažnai jie tampa ir sektinu pavyzdžiu kitiems. Skaitome knygas po minutę, dvi ar tris,  o po to dalinamės tuo, kas buvo perskaityta. Taigi, įprastai jau po pirmųjų 3-4 valandų intensyvaus darbo visi įsitikina, jog skaityti greičiau visu 100 procentų įmanoma!

 Nemokamas pratimas, lavinantis greitojo skaitymo įgūdžius

Mokinsimės daryti tokį greitojo skaitymo pratimą:

  1. Paimkite knygą, kuri būtų vidutinio dydžio ir vidutinio sudėtingumo;
  2. Tada skaitykite pirštu vedžiodami tekstą;
  3. Palaikykite pastovų tempą. Net jei susilpnės koncentracija ir kils didelė pagunda kažką pakartoti arba sulėtinti tempą, skaitant sudėtingesnę teksto dalį, visvien išlaikykite pastovų tempą! Jūs dabar esate mokymosi procese, todėl nereikia visko atlikti tobulai. Neįmanoma pasiekti 5 tikslų iš karto. Todėl pirmiausia koncentruokimės į vieną tikslą – palaikyti šiek tiek spartesnį negu vidutinį skaitymo, pirštu vedžiojimo tempą. Kai pakankamai įgusite tai daryti (o šiek tiek įgudusiu save galėsite vadinti perskaitę tokiu būdu bent 100 puslapių), tada galėsime pereiti prie kito tikslo.
  4. Puslapyje mintimis nusibrėžkite įsivaizduojamus atraminius taškus, vertikalias linijas po centimetrą nuo tos vietos kur prasideda paraštė. Viena linija nuo eilutės pradžios 1 cm, kita linija nuo eilutės galo 1 cm centro link. Stenkitės, jog tiek akies, tiek piršto judesys būtų tame tarpe tarp vertikalių linijų. Jūsų akis jau bus pakankamai treniruota, jog pamatytų už vertikalios linijos esantį žodį dėka periferinio regėjimo.

Tam, kad įgustumėte skaityti tokiu būdu, reiktų perskaityti apie 100 puslapių. Tiesiog nusiteikite, jog ne skaitysite, o darysite pratimą. Nesistenkite gaudyti iš paskutiniųjų kiekvieną žodį,  tam paprasčiausiai neužteks energijos.

Linkiu rasti laiko savarankiškiems namų darbams ir viską po truputį išbandyti. O svarbiausia linkiu kantrybės ir tikėjimo, nes rezultatai ateina iš lėto per praktiką.

Aivaras Pranarauskas


Greitojo skaitymo lektorius

Aivaras Pranarauskas

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*