Skaitymas – darbas ar malonumas?

Vienas dažniausiai pasitaikančių įpročių, kurį būna sunku įveikti, yra mąstymas, kad žmogaus pasiima knyga į rankas yra galimybė pailsėti. Daugelis nereikalauja iš savęs jokios atsakomybės už praleistą laiką skaitant. Paprastai skaitymas mums yra pasyvus poilsis. Romantiškas vakaras su knyga ir arbata, užsisvajojimas, galimybė ištrūkti iš šio pasaulio problemų ir pasinerti į knygą. Arba jei savęs nelaikote dideliu intelektualu ir skaitymas nėra gyvybiškai būtinas dalykas, tai galbūt būnate nusiteikęs, kuo greičiau baigti tą nemalonią procedūrą, perskaityti, ką reikia, ir viskas.

Greitojo skaitymo mokymai

Jei norite išmokti skaityti greičiau, įpraskite prie diskomforto

Skaityme kaip ir sporte reikia hipertrofijos. Tai reiškia, kad reikia spausti save iki maksimalių galimybių ribos ir išeiti iš savo komforto zonos. Jei norite skaityti greičiau, turite greitį didinti ne palaipsniui, o padidinti maksimaliai iki absoliučios galimybių ribos! Ir tai yra jau net ne skaitymas, o eilučių ir pastraipų fiksacija. Pirmiausia yra einama į didelį diskomfortą ir pratinamasi jame būti. Jei standartinis skaitymo greitis yra 150-350 žodžių per minutę, tai pastraipų fiksavimo greitis yra 20 kartų didesnis! Tai reiškia, jog per knygą judate 20 kartų greičiau. Dingus nustebimui ir psichologinei įtampai, žmogus greičio būsenoje apsipranta ir susikaupia. Tada iš diskomforto pamažu pereiname į komfortą, greitis yra mažinamas iki įprasto suvokimo. Galiausiai įvyksta neįtikėtinas dalykas –  suvokimas yra normalus skaitant 2-3 kartus greičiau nei įprastai!

Panašiai vyksta ir sportininko bėgimo treniruotė su svarmenimis. Įsivaizduokite, jog ant kojų jis užsideda po porą kilogramų sveriančius svarmenis ir su jais bėgioja. Žinoma, iš pradžių yra labai sunku, tačiau ko gero nujaučiate, kas laukia, kada jis tuos svarmenis nusiims? Visiškai teisingai, jis bėgs greičiau! Skaitydami esame savo komforto zonoje ir niekas niekada nėra bandęs iš tos komforto zonos išeiti. Galvojame, jog skaityti greičiau, tai ko gero kažkas fantastiško ir reikalauja super talento ir gabumų, nors bet kuris žmogus gali tai padaryti.

Nėra momentaliai pasiekiamų rezultatų – kantrybės!

Greičiausiai atliekant pirmuosius pratimus patekote į diskomforto zoną, dingo supratimas ir viskuo pradėjote abejoti. Pirmiausia, dėl įsitikinimo, jog greitis ir supratimas turi augti kartu. Tai didelis lūkestis – kuo greičiau skaitau, tuo geriau viską ir suprantu. Jei anksčiau nesportavote, tai po pirmos treniruotės skauda visus raumenis. O greitajame skaityme dirba ne raumenys, bet protas. Todėl visiškai normalu, kad jis būna pavargęs ir šiek tiek pasimetęs.

Suvokimo kokybė auga lėtai. Tai nėra momentaliai pasiekiamas dalykas. Daugelis pritrūksta paprasčiausios kantrybės, nežino, kiek tas suvokimo lygis turi pasikeisti. Taip pat labai jaudinasi nebūdami užtikrinti, ar viską daro gerai. Pratimai visuomet nukelia į diskomforto zoną, kurioje mažai supratimo. Tada kyla daug klaustukų: lyg ir skaitymą lavinu, o supratimo kodėl nėra? Įvairių komponentų lavinimas pareikalauja nemažai energijos ir neįmanoma visko lavinti vienu metu. Kai jau tam tikras bazinis lygmuo pasiektas, pereinama prie supratimo.

Nemokamas pratimas, lavinantis greitojo skaitymo įgūdžius

Kiekvieną kartą prieš skaitydami didesnį kiekį informacijos padarykite atminties aktyvinimo pratimą. Perskaitykite greitai vieną puslapį, užverskite ir pabandykite vienu sakiniu apibendrinti pačią svarbiausią to puslapio mintį. Tada skaitykite kitą puslapį, užverskite, vėl apibendrinkite. Užtenka 4-5 puslapių ir atmintyje pamažu įsijungia atsakomybės jausmas. Atmintis pradeda suprasti, jog už toliau skaitomą turinį gali tekti atsiskaityti. Todėl gal geriau jai iš karto maksimaliai susikaupti ir gerai įsiminti?! Jei tai pradėsite daryti prieš kiekvieną rimtesnį skaitymą, ryškiai pagerės teksto suvokimas, nes skaitysite ne autopilotu. Skaitydami jau bandysite ieškoti tų kertinių sakinių, kurie puslapyje yra svarbiausi.

Apie lektorių


Greitojo skaitymo lektorius

Aivaras Pranarauskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*